Apple iTunes App Store obsahuje už takmer dva milióny aplikácií a pomaly sa približuje k číslu 150 miliárd stiahnutí. Nie je tak ľahké vyznať sa v spleti aplikácií, z ktorých každá tvrdí, že je to najlepšie čo sa na svete objavilo od príchodu iPhonu. Netreba však zúfať. Prinášame vám komplexný prehľad toho naj, čo priniesol rok 2015 v oblasti mobilných aplikácií pre váš iPhone.
Ešte pred dvadsiatimi rokmi bolo takmer nemožné predstaviť si, že mobilné telefóny budú v blízkej budúcnosti neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Ešte ťažšie by bolo predstaviť si, že ich budeme používať nie len na telefonovanie – a len tí najväčší fanúšikovia science-fiction literatúry by si vedeli predstaviť, že mobilné telefóny budú používané v drvivej väčšine na všetko možné, len nie na telefonovanie.
Súčasné mobilné telefóny sú totiž často múdrejšie, než my sami. Nemalú zásluhu na tom majú aplikácie, ktoré dokážu rozšíriť schopnosti týchto zariadení a uľahčiť náš život.
Aké sú však tie najpopulárnejšie aplikácie? A ktoré zarábajú najviac? Ktoré sa rozhodne oplatí stiahnuť a vyskúšať?
Začnime najsťahovanejšími aplikáciami, kde (samozrejme) dominujú sociálne siete.
Najsťahovanejšie aplikácie v roku 2015:
- Facebook Messenger
- YouTube
- Skype
Väčšinou ide o bezplatné aplikácie, ktoré uľahčujú používanie danej sociálnej siete. Nie sú preto nevyhnutné – ale ako sa ukazuje, sú mimoriadne populárne.
Primárnou úlohou týchto aplikácií však nie je prinášať zisky svojim tvorcom – takže sa ponúka otázka, ktoré aplikácie zarábajú najviac? (V rebríčku úmyselne neuvádzame hry – tie nájdete v rebríčku nižšie. Každopádne vám aj tento rebríček môže pomôcť, ak ste sa rozhodli stať sa miliardárom.)
Aplikácie s najväčším obratom v roku 2015:
- Pandora Radio (internetové rádio)
- LINE (aplikácia na hovory a správy)
- Zoosk (Zoznamka)
- Pages by Apple (textový editor)
- Spotify (internetové rádio)
Treba ale dodať, že nie všetky z týchto aplikácií sú skutočne ziskové. Napríklad Pandora Radio ohlásila v marci 2015 stratu 49 miliónov dolárov, napriek obratu 957 miliónov dolárov. Rádio totiž muselo vyplatiť 446 miliónov v autorských poplatkoch a zvyšok zhltla reklama a prevádzkové náklady. Ešte okolo roku 2011 pritom Pandora Radio pracovalo s obratom „len“ 100 miliónov dolárov.
Dostávame sa tak k hrám – tu vládnu „Traja králi“ mobilných hier. Candy Crush, Fruit Ninja a Angry Birds.
To sa prejavuje aj v rebríčku najsťahovanejších hier:
- Candy Crush Saga
- Fruit Ninja
- Angry Birds
- Subway Surfers
- Despicable Me
Zaujímavé pritom je, že hra Candy Crush je až na druhom mieste v rebríčku najlepšie zarábajúcich hier. Predstihla ju totiž hra Clash of Clans.
- Clash of Clans
- Candy Crush Saga
- Puzzle & Dragons
- Game of Ware-Fire Age
- Monster Strike
Candy Crush Saga pritom ohlásila v prvom kvartáli 2015 obrat 607 miliónov dolárov. V tomto období sa pritom denne odohralo asi 1,6 miliardy hier. (Áno, denne. A áno, 1,6 miliardy.) Hra má totiž až 550 miliónov priemerných mesačných používateľov. Znamená to, že každý štrnásty človek na planéte sa aspoň raz do mesiaca hrá hru Candy Crush Saga. Pekná predstava, nie? Hlavne ale pre vývojára King, ktorý vypočítal, že hra Candy Crush Saga ešte aj v súčasnosti denne prinesie približne milión dolárov.
Najlepšie a najpopulárnejšie aplikácie pre iPhone v roku 2015 (časť druhá)
Máme za sebou zoznam najviac zarábajúcich a najpopulárnejších aplikácií v roku 2015. Ide však len o veľmi malú vzorku z takmer dvoch miliónov aplikácií, ktoré si do svojho iPhone môžete stiahnuť. Pozrime sa preto aj na tie najzaujímavejšie, najužitočnejšie alebo najzábavnejšie aplikácie tohto roku.
Pre prehľadnosť si môžeme aplikácie rozdeliť do viacerých skupín – Zábava, Lifestyle, Užitočné a Hry. Nebudeme ich radiť podľa poradia – skôr sa pokúsime uviesť niekoľko krátkych zoznamov ako inšpiráciu.
Zábava
Začnime tým najdôležitejším – zábavou:
- memeTV
- Photo Sphere Camera
- SkyGuide (SkyView)
- Silent Text 2
- 9 gag
memeTV je aplikácia na vyrábanie a používanie obrázkov a videí, ktoré sú v súčasnosti známe pod spoločným názvom „meme“. Ak neviete, čo je to meme, treba začať viac surfovať na internete – už totiž zrejme nie ste „in“. Aplikácia je síce z roku 2014 – ale je z konca tohto roka, takže ju sem aj tak zaradíme.
Photo Sphere Camera je nástroj na vyrábanie zaujímavých sférických a panoramatických fotografií. Táto funkcia je síce zabudovaná do nových mobilných telefónov – tým starším sa však zíde appka, ktorá niečo takéto zvládne. Google navyše aplikácii vytvoril skutočne zaujímavé používateľské rozhranie.
SkyGuide (alebo alternatíva SkyView) je dokonalý nástroj na rande pod holým (nočným) nebom. Povie vám všetko, čo chcete vedieť o hviezdach a objektoch na ktoré sa pozeráte – a to všetko prostredníctvom prehľadného rozhrania, ktoré pripomína rozšírenú realitu. Ak si so svojou priateľkou (alebo priateľom) vyberiete nejakú hviezdu a označíte ju ako „vašu hviezdu“, budete môcť zamachrovať a povedať o nej napríklad aj to, o aký typ hviezdy ide, alebo v akom súhvezdí sa nachádza.
Silent Text 2 je „ďalší z radu“ nástrojov na textovú a video komunikáciu. Má však istý bonus – funguje podobne, ako komunikačné zariadenia vo filme Mission Impossible. Po stanovenom čase sa totiž komunikácia (nie telefón) zničí a nezostane po ňom žiaden dôkaz.
9 gag je aplikácia prislúchajúca k rovnomennej stránke – ide o portál zábavných obrázkov a videí, ktorý je určený na zabíjanie času. Ak sedíte v čakárni, stačí otvoriť appku a začať listovať medzi obrázkami. Občas sa dozviete aj niečo zaujímavé (napríklad odpoveď na otázku: „Čo je to meme?“)
Lifestyle
Nasleduje jedno z najpopulárnejších slov hipsterov súčasnosti – lifestyle:
- DayOne
- LuckyTrip
- Dark Sky
- Jutsu
- Editorial
DayOne je jednoduchý a prehľadný denník pre váš iPhone. Pretože v súčasnosti nie je nič zaujímavejšie ako zapisovanie si dojmov a pocitov, prípadne názorov a komentárov. Akurát že môže byť nudnejšie, ak vám na ne nikto neodpovedá. Možno aj preto si mnohí ľudia dnes mýlia Facebook s denníkom.
LuckyTrip vám pomôže vybočiť z bežného stereotypu – a to všetko vo vami stanovenom rozpočte. Stačí si stanoviť, koľko máte hotovosti – následne stlačiť gombík a LuckyTrip vám vytvorí nápad na cestu, ubytovanie a zábavnú aktivitu. Sen každého impulzívneho cestovateľa.
DarkSky je v podstate predpoveď počasia. Ale fakt pekná. A hyperlokálna. Asi ako miestna kaviareň. Appka navyše absolvovala úspešnú kampaň na Kickstarteri.
Jutsu vám umožní presne si stanoviť životné ciele a potom napredovať k ich naplneniu. Ako v počítačovej hre. S tým rozdielom, že budete reálne musieť pracovať a zdokonaľovať sa. Aplikácia je síce tiež z roku 2014 ale je tak lifestyle ako je to len možné – preto sme sa ju rozhodli zaradiť.
Editorial je textový a dokumentový editor pre iPhone. Áno, vieme, že písať dokument na iPhone nie je práve ideálne a ani iPad nie je až taká výhra – ale niekedy proste nemáte na výber. Práve preto je tu Editorial. Možno si myslíte, že by skôr patrila medzi „užitočné“ aplikácie – ale vzhľadom na rastúci počet ľudí, ktorí sa živia písaním ako freelance autori, Editorial je skôr otázkou životného štýlu.
Užitočné
- iTranslate (Microsoft Translator)
- Dropbox
- Tiny Scanner Pro
- TapeACall Pro
- Invoice2go (miniFAKTÚRA)
iTranslate (Microsoft Translator) je jedným z najsilnejších výdobytkov modernej doby. V dnešnej globálnej dobe sa čoraz častejšie stáva, že jediným problémom v komunikácii je jazyk. Aplikácie ako iTranslate alebo Microsoft Translator sa snažia prekonať práve tieto prekážky. A myslíme si, že sa im to darí celkom dobre. iTranslate Voice napríklad rozoznáva aj hovorené slovo…
Dropbox nahrádza jednu z nevýhod mobilných telefónov súčasnosti – nedostatok úložného priestoru. Je jedno, či máte telefón s 8GB, 16GB, 32GB, 64GB alebo väčšou kapacitou – skôr či neskôr sa vám určite stane, že nebudete mať miesto. A nebudete sa vedieť rozhodnúť, ktorú aplikáciu, ktoré fotografie alebo ktoré skladby z telefónu vymazať. Dropbox vám poskytne trošku viac miesta a umožní vám aspoň zálohovať (poslať) svoje dáta na internet, odkiaľ si ich potom môžete stiahnuť z iného zariadenia.
Tiny Scanner Pro premení váš telefón na mobilný skener dokumentov. List papiera s textom dokáže v priebehu krátkeho času zmeniť na kvalitné PDF. Rovnako dobre dokáže skenovať aj obrázky alebo účty z registračnej pokladne. Tie treba najmä na bločkovú lotériu!
TapeACall Pro vám umožní nahrávať si svoje hovory. Už nikdy nebudete musieť nosiť diktafón nalepený na krku. Zíde sa pre nahrávanie pracovných hovorov a všelijaké iné… veci.
Invoice2go (miniFAKTÚRA) uľahčuje vyrábanie faktúr. Stačí naťukať potrebné dáta a appka vygeneruje faktúru, ktorú si môžete strčiť do- účtovníctva.
Hry
Dostávame sa k hrám. Samozrejme – celý rebríček by sa dal zaplniť známymi Fruit ninjami, Candy Crushami a podobnými známymi hrami. My sme ale skúsili byť trošku kreatívnejší.
- Angry Birds 2
- Seashine
- moo-Q
- Two Dots
- Race the Sun
Angry Birds 2 je klasika a povinná jazda. To proste musí byť, ináč by nám zobrali licenciu na písanie článkov o iPhonoch.
Seashine vás presunie do hlbín oceánov. Stanete sa malou rybkou, ktorá sa snaží prežiť v nehostinnom kraji. Mimoriadne atmosférická hra vás pohltí. A keď nie, tak ju vymažete.
moo-Q nie je ani taká zábavná, ako zaujímavá. Pomôže vám monitorovať výkonnosť vášho mozgu, ako aj vašu náladu. A navyše hraním tejto „hry“ pomáhate vede. Výborná kombinácia. Keď vás tak šéf nachytá, ako sa hráte, môžete kontrovať výhovorkou „robím to pre vedu“. Lebo budúcnosť je vo vede. Či nie?
Two Dots je hra o spájaní dvoch bodiek. Znie to jednoducho, ale týchto 485 levelov otestuje vaše schopnosti, váš postreh ale aj vašu trpezlivosť.
Race The Sun je krásne modelovaná pretekárska hra, v ktorej ovládate solárne lietadlo, ktoré sa musí vyhýbať prekážkam a naháňať slnko. Návyková, rýchla, zábavná a krásna. Ako dokonalá žena.
Samozrejmosti
Medzi aplikáciami by sme samozrejme vedeli nájsť aj „samozrejmosti“ – aplikácie, ktoré proste musíte mať. Ide o appky, ktoré sú všeobecne známe a mimoriadne používané – a zrejme nepotrebujú ani ďalší komentár.
- WhatsApp (Viber)
- Google Maps
- Uber (HopIn)
- Google Calendar
Zdroje:
http://applenapps.com/app-pick/app-day-memetv-grabbing-tv-clips-snap.html#.VkHffvmrTIU
http://geojournalism.org/2015/02/create-immersive-photo-experiences-with-google-photo-sphere/
http://dayoneapp.com/
http://techcrunch.com/2015/10/01/luckytrip/
https://www.kickstarter.com/projects/jackadam/dark-sky-hyperlocal-weather-prediction-and-visuali
http://www.imore.com/best-apps-week-globosome-sxpd-elevate-notifyr-and-jutsu
https://itunes.apple.com/us/app/editorial/id673907758?mt=8
http://www.itpro.co.uk/apps/20011/best-iphone-apps-for-2015-6/page/0/4
http://fortune.com/2015/09/02/ios-apps-iphone/
http://techcrunch.com/2015/06/08/itunes-app-store-passes-1-5m-apps-100b-downloads-30b-paid-to-developers/
http://marketmadhouse.com/will-pandora-ever-make-money/
https://thinkgaming.com/app-sales-data/2/candy-crush-saga/
http://venturebeat.com/2015/05/14/candy-crush-saga-maker-king-beats-wall-streets-expectations/